BIK – co warto wiedzieć na temat danych, które do niego trafiają?

BIK to miejsce, do którego trafiają pewne informacje na nasz temat. Niestety część z nich może nam bardzo zaszkodzić. Problemy związane ze spłatą wcześniejszych kredytów może utrudnić uzyskanie kolejnego. Dlatego warto wiedzieć coś na temat informacji, które trafiają do BIK.

Jakie dane trafiają do BIK?

Do BIK trafiają informacje od banków i innych pożyczkodawców dotyczące:
• naszych danych osobowych,
• kredytów, które braliśmy, czyli data wzięcia, rodzaj, okres spłaty zarówno liczba, jak i wysokość rat, waluta oraz aktualna kwota zadłużenia.
Dane te są pozytywne, czyli informacje dotyczące terminowych spłat oraz negatywne takie, jak opóźnienia, czy długi. Do BIK docierają informacje dotyczące o wszystkich pożyczek oraz rat, bez względu na jej wysokość.

Co dokładnie trafia do BIK?

Gdy starasz się o kredyt lub nie spłaciłeś pożyczki pozabankowej na czas to trafia to od razu do BIK. Trafia tam również informacja o poręczeniu przez nas kredytu. Także wszystkie wnioski o pożyczkę te odrzucone oraz przyjęte trafią do BIK i zostawią ślad. Dlatego nie warto składać wniosków w kilku bankach w tym samym czasie, bo może się to skończyć brakiem pożyczki.
Gdy spłacasz pożyczkę również wpływają pewne informacje do BIK. W trakcie spłaty zobowiązań pożyczkodawca na bieżąco informuje BIK o naszych postępach. Takie informacje napływają przynajmniej raz w miesiącu. Biuro Informacji Kredytowej bardzo dokładnie monitoruje twoje spłaty i szczególnie pilnie odnotowuje wszystkie opóźnienia.